ACE 2107
Gold Award Winners


Class 1 — Writing for Newspaper

Chris Moran, UF/IFAS Communications

Class 2 — Writing for Magazines

Jim Melvin, Clemson University

Class 3 — Writing within a Specialized Publication

 J. Adam Calaway, Courtney Leeper, The Samuel Roberts Noble Foundation

Class 5 — Script Writing for Visual Media

Charles M. Denney, University of Tennessee Institute of Agriculture

Class 6 — Writing for the Web

Chris Moran, UF/ IFAS Communications

Class 7a — Feature Photo

Gold Award:    Gene Hettel, International Rice Research Institute


Class 7b — Environmental Portrait or Personality Photo

Kevin Hudson, Mississippi State University Extension Service


Class 8 — Picture Story

Rob Mattson, The Samuel Roberts Noble Foundation






Class 9 — Service Photo

Rob Mattson, The Samuel Roberts Noble Foundation


Class 10 — Enhanced Photo

Tyler Jones, UF/IFAS Communications


Class 11b — Print Advertisement

Matt Browning, West Virginia State University

Class 12 — Illustration: Single or Series

Bruce Dupree, Jim Armstrong, Alabama Cooperative Extension System

Class 20 — Magazines and Periodicals

J. Adam Calaway, Rachael Davis, Rob Mattson, Courtney Leeper, Robyn Peterson, Josh Meo, Shane Porter, The Samuel Roberts Noble Foundation | Legacy Magazine 1 | Legacy Magazine 2

Class 22 — Technical Publications

Diana Friedman, SARE 

Class 28 — Programs and Spots

Charles M. Denney, University of Tennessee

Class 32 — Promotional Productions

UF/IFAS Communications, Frankel Media Group

Class 33 — Informational or Non-credit Educational Video Production

New Mexico State University Media Productions

Class 35b — Marketing Communications Campaign  with Budget of $1,000 or More

Richard Campbell, Dee Shore, Kionna Coleman, Chelsea Kellner, Chris Liotta, Mike Quinlan, Suzanne Stanard, North Carolina State University | Academics One-Page | Web Page

Class 38 — Interactive Media Program

NMSU Media Productions

Class 39 — Best Innovative Use of Communication Technology

David Keto, Tana Stith, University of Wyoming Extension

Class 45 — Electronic Media, Video, for Targeted Publications

Zac Ashmore, Mississippi State University

Class 46 — Marketing and Media Relations Programs for Targeted Publics

Katie Walker, Merritt Melancon, Angela Rowell, Kathryn Schiliro, Carla Wood, University of Georgia | Agenda | Final Report | Info Sheet | Photos | Program Book | Social Media Posts

Class 47 — Crisis Communications

Margaret Lawrence, Katie Nichols, Emery Tschetter, Bridget Brown, Bruce Dupree, Jenny Crickard, David McCormick, Jim Helms, Jonas Bowersock, Jonathan Davis, Richard Feuerriegel, Paul Mask, Alabama Cooperative Extension System | Drought Response | Drought Response Supplement

Class 48 — Issues Management

Margaret Lawrence, Katie Nichols, Emery Tschetter, Bridget Brown, Bruce Dupree, Jenny Crickard, David McCormick, Jim Helms, Jonas Bowersock, Jonathan Davis, Richard Feuerriegel, Paul Mask


©2017 Association for Communication Excellence in Agriculture, Natural Resources, and Life and Human Sciences
Powered by Wild Apricot Membership Software