Association for
Communication Excellence

in Agriculture, Natural Resources, and Life and Human Sciences

  • Home
  • 2014 C&A Winners

2014 C&A Winners

2014 Gold Award Winners

 


 

Writing

 

Outstanding Professional Skill Award:

Daniel Robison, Oregon State University

 

Class 1 — Writing for Newspapers

Gold Award: J. Adam Calaway, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation

Silver Award: Katie Pratt, University of Kentucky

Bronze Award: Aimee Nielson, University of Kentucky

 

Class 2 — Writing for Magazines

Gold Award: David Edmark, University of Arkansas Division of Agriculture

Silver Award: Sean Hubbard, Oklahoma State University

Bronze Award: Aimee Nielson, University of Kentucky

 

Class 3 — Writing within a Specialized Publication

Gold Award: Daniel Robison, Oregon State University

Silver Award: J. Adam Calaway, The Samuel Roberts Noble Foundation

Bronze Award: ChaNae Bradley, Fort Valley State University

 

Class 4 — Promotional Writing

Gold Award: Barb McBreen, Brian Meyer, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences

 

Class 5 — Script Writing for Visual Media

Gold Award: Charles Denney, University of Tennessee Institute of Agriculture

Silver Award: New Mexico State University Media Productions

Bronze Award: Barb McBreen, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences

 

Class 6 Writing for the Web

Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis

Silver Award: Denise Ruttan, Oregon State University

Bronze Award: Olivia Maddox, Purdue University

 


 

Photography

 

Outstanding Professional Skill Award:

Edwin Remsberg, University of Maryland

 

Class 7a — Feature Photo

Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis

Silver Award: Edwin Remsberg, University of Arizona College of Agricultural & Life Sciences

Bronze Award: Tyler Jones, University of Florida/IFAS

 

Class 7b — Environmental Portrait or Personality Photo

Gold Award: Sevie Kenyon, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences

Silver Award: Edwin Remsberg, University of Arizona College of Agricultural & Life Sciences

Bronze Award: Stephen Patton, University of Kentucky

 

Class 8a — Picture Story

Gold Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture

 

Class 8b — Photo Series

Gold Award: Edwin Remsberg, LEAD Maryland Foundation

Silver Award: Stephen Patton, Matt Barton, Rusty Manseau, Leslie McCammish, University of Kentucky

Bronze Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis

 

Class 9 — Service Photo

Gold Award: Matt Barton, University of Kentucky Agricultural Communications

Silver Award: Stephen Patton, University of Kentucky

Bronze Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture

 

Class 10 — Photo Illustration

Gold Award: Tyler Jones, Marisol Amador, University of Florida/IFAS

Silver Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture

Bronze Award: Matt Barton, University of Kentucky Agricultural Communications

 


 

Graphic Design

 

Outstanding Professional Skill Award:

Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS

 

Class 11a — Print One to Full Color

Gold Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS

Silver Award: Malea Reicks Licht, PUSH Branding & Design, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences

Bronze Award: Nickola Dudley, Virginia Tech College, of Agriculture & Life Sciences

 

Class 11b — Print Advertisement

Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, The Samuel Roberts Noble Foundation

Silver Award: Glenda Freeman, Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System

Bronze Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS

 

Class 12 — Illustration: Single or Series

Gold Award: Laura Bernheim, University of Florida/IFAS  

Silver Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS

Bronze Award: New Mexico State University Media Productions

 

Class 13 — Interactive Multimedia and Web Graphics

Gold Award: New Mexico State University Media Productions

Silver Award: New Mexico State University Media Productions

Bronze Award: Sandy Fiser, Megan Smith, LSU AgCenter

 

Class 14 — Posters

Gold Award: Bruce Dupree, Glenda Freeman, Alabama Cooperative Extension System

Silver Award: Walter Massey, Donna Bowen, Clemson University

Bronze Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS

 

Class 15 — Exhibits

Gold Award: Purdue Exhibit Design Center

Silver Award: Barb McBreen, Brian Meyer, Scott Helms, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences

Bronze Award: Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System

 

Class 16 — Cover

Gold Award: Diane Doering, Joan Fischer, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences

 

Class 17 — Logos

Gold Award: Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System

Silver Award: Thea Glidden, Lori Greiner, Tim FisherPoff, Virginia Tech

 


 

Publishing

Outstanding Professional Skill Award

J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation

 

Class 18 — Direct Mail

Bronze Award: Owen Roberts, Liz Snyder, Francesco Piccioni, University of Guelph

 

Class 19 — Newsletters        

Gold Award: Thea Glidden, Zeke Barlow, Lori Greiner, Tim FisherPoff, Bobbi Hoffman, Virginia Tech College of Agriculture and Life Sciences

Bronze Award: Scott McNeill, Broderick Stearns, Darla Boydston, Robyn Peterson, Jackie Kelley, The Samuel Roberts Noble Foundation

 

Class 20 — Magazines and Periodicals

Gold Award: John H. Tibbetts, Susan Ferris Hill, South Carolina Sea Grant Consortium

Silver Award: Joan Fischer, Diane Doering, Robert Mitchell, Nicole Miller, Sevie Kenyon, Rebecca Bock, University of Wisconsin

Bronze Award: Olivia Maddox, Keith Robinson, Beth Forbes, Russ Merzdorf, Tom Campbell, Natalie van Hoose, Laura Hoelscher, Andrew Banta, Purdue University

 

Class 21 — One- to Full-color Popular Publications

Gold Award: Jennifer Alexander, Erik Simmons, Edward C. Jensen, David A. Zahler, Zak Eidsvoog, Oregon State University

Silver Award: New Mexico State University Media Productions

Bronze Award: Jane Lenahan, Carol Ouverson, Iowa State University Extension

 

Class 22 — Technical Publications

Gold Award: Steve Miller, Tana Stith, University of Wyoming Extension

Silver Award: Larry J. Bettiga, University of California-Oakland

Bronze Award: Jeff Brothers,Fort Valley State University

 

Class 23 — Special Report

Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation

Silver Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS

Bronze Award: Diane Doering, Joan Fischer, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences

 

Class 24 — Promotional Publications

Gold Award: Mary Wirth, Pennsylvania State University, College of Agricultural Sciences

Silver Award: Gene Hettel, International Rice Research Institute

Bronze Award: Michele Wood, University of Florida/IFAS

 

Class 25 — Editing

No awards given

 

Class 26 — Electronic Publications

Gold Award: New Mexico State University Media Productions

Silver Award: Steven Miller, University of Wyoming Extension

Bronze Award: The SARE Outreach Team

 


 

Electronic Media, Audio

 

Class 27 — News and Features

Gold Award: Daniel Robison, Oregon State University

Bronze Award:Tobie Blanchard, LSU AgCenter

 

Class 28 — Programs and Spots

Silver Award: Craig Woods, Dave Deken, Oklahoma State University

Bronze Award: Sevie Kenyon, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences

 


 

Electronic Media, Video

 

Class 29 — News and Features

Gold Award: David Keto, University of Wyoming Extension

Silver Award: Jeff Franklin, University of Kentucky

Bronze Award: Lyndall Stout, Dave Deken, Austin Moore, Oklahoma State University

 

Class 30 — Programs

Gold Award: Lyndall Stout, Dave Deken, Austin Moore, Oklahoma State University

 

Class 31 — Spot Production

No awards given

 

Class 32 — Promotional Productions

Gold Award: Austin Moore, Dave Deken, Lyndall Stout, Todd Johnson, Mindy Andres, Samantha Smith, Oklahoma State University

Silver Award: Jessica Wheelock, Larissa Branin, Zak Long, Pam Kan-Rice, Cynthia Kintigh, University of California

Bronze Award: Scott Swanson, North Dakota State University

 

Class 33 — Informational or Non-credit Educational Video Production

Gold Award: Charles Denney, Doug Edlund, University of Tennessee Institute of Agriculture

Silver Award: Al Williamson, Robert Annis, University of Florida/IFAS

Bronze Award: Al Williamson, University of Florida/IFAS

 


 

Distance Education & Instructional Design

 

Class 34 — Educational Packages

Gold Award: Steve Heindel, University of California-Davis

 


 

Marketing & Media Relations

 

Outstanding Professional Skill Award:

Tracy Bryant, Ruth Borger, Michele Wood, Caleb Sheaffer, University of Florida/IFAS

 

Class 35a — Marketing Communications Campaign
with Budget under $1,000

No awards given

 

Class 35b — Marketing Communications Campaign
with Budget of $1,000 or More

Gold Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Michele Wood, Caleb Sheaffer, University of Florida/IFAS

Silver Award: Joy N. Landis, Mallory Fournier, Rebecca Finneran, Mary Wilson, Michigan State University

Bronze Award (tie): Gloria Holcombe, Pat Melgares, Brad Beckman, Kris Boone, Elaine Edwards, Mary Lou Peter, Kansas State University & Mindy Pratt, Paula Sheynerman, Katie Gervasi, Mariah Montenegro, Sean Corp, Beth Stuever, Michigan State University

 

Class 36 — Media Relations Campaign

No awards given

 

Class 37 — Single Marketing Item

Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, The Samuel Roberts Noble Foundation

Silver Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation

Bronze Award: Emily Eubanks, Jennifer Sykes, University of Florida/IFAS

 


 

Information Technology

 

Outstanding Professional Skill Award:

New Mexico State University Media Productions

 

Class 38 — Interactive Media Program

Gold Award: New Mexico State University Media Productions

Bronze Award: New Mexico State University Media Productions

 

Class 39 — Best Innovative Use of Communication Technology

Gold Award: New Mexico State University Media Productions

Silver Award: Fred Piazza, Sandy Fiser, Megan Smith, Sam Razi, Callen Cranfield, LSU AgCenter

Bronze Award: Nicole Dodds, Laura Bernheim. University of Florida/IFAS

 

Class 40 — Website

Gold Award: Bryan Mayjor, Oregon State University

Silver Award: Sean Corp, Beth Stuever, Michelle Lavra, Dennis Bond, Michigan State University

 

Class 41 — Technology Education

No awards given

 


 

Diversity

 

Outstanding Professional Skill Award:

New Mexico State University Media Productions

 

Class 42 — Writing for Targeted Audiences

No awards given

 

Class 43 — Targeted Publications

Silver Award: Carol Ouverson, Jane Lenahan, Iowa State University Extension

 

Class 44 — Electronic Media, Audio, for Targeted Publics

No entries

 

Class 45 — Electronic Media, Video, for Targeted Publics

Gold Award: New Mexico State University Media Production

Silver Award: Scott Swanson, North Dakota State University

Bronze Award: Bruce Sundeen, North Dakota State University

 

Class 46 — Marketing and Media Relations Programs for Targeted Publics

No entries

 


 

Other Awards

Development Fund Grant:

National Impact Statement Online Learning Modules, Oregon State University

 

Research Paper of the Year

Narrowing the Farm-to-Plate Knowledge Gap through Semiotics and the Study of Consumer Responses Regarding Livestock Images by Joy Rumble and Emily Buck

Association for Communication Excellence in Agriculture, Natural Resources, and Life and Human Sciences
Powered by Wild Apricot Membership Software