Outstanding Professional Skill Award:
Daniel Robison, Oregon State University
Class 1 — Writing for Newspapers
Gold Award: J. Adam Calaway, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation
Silver Award: Katie Pratt, University of Kentucky
Bronze Award: Aimee Nielson, University of Kentucky
Class 2 — Writing for Magazines
Gold Award: David Edmark, University of Arkansas Division of Agriculture
Silver Award: Sean Hubbard, Oklahoma State University
Bronze Award: Aimee Nielson, University of Kentucky
Class 3 — Writing within a Specialized Publication
Gold Award: Daniel Robison, Oregon State University
Silver Award: J. Adam Calaway, The Samuel Roberts Noble Foundation
Bronze Award: ChaNae Bradley, Fort Valley State University
Class 4 — Promotional Writing
Gold Award: Barb McBreen, Brian Meyer, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences
Class 5 — Script Writing for Visual Media
Gold Award: Charles Denney, University of Tennessee Institute of Agriculture
Silver Award: New Mexico State University Media Productions
Bronze Award: Barb McBreen, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences
Class 6 — Writing for the Web
Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis
Silver Award: Denise Ruttan, Oregon State University
Bronze Award: Olivia Maddox, Purdue University
Outstanding Professional Skill Award:
Edwin Remsberg, University of Maryland
Class 7a — Feature Photo
Gold Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis
Silver Award: Edwin Remsberg, University of Arizona College of Agricultural & Life Sciences
Bronze Award: Tyler Jones, University of Florida/IFAS
Class 7b — Environmental Portrait or Personality Photo
Gold Award: Sevie Kenyon, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences
Silver Award: Edwin Remsberg, University of Arizona College of Agricultural & Life Sciences
Bronze Award: Stephen Patton, University of Kentucky
Class 8a — Picture Story
Gold Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture
Class 8b — Photo Series
Gold Award: Edwin Remsberg, LEAD Maryland Foundation
Silver Award: Stephen Patton, Matt Barton, Rusty Manseau, Leslie McCammish, University of Kentucky
Bronze Award: Kathy Keatley Garvey, University of California-Davis
Class 9 — Service Photo
Gold Award: Matt Barton, University of Kentucky Agricultural Communications
Silver Award: Stephen Patton, University of Kentucky
Bronze Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture
Class 10 — Photo Illustration
Gold Award: Tyler Jones, Marisol Amador, University of Florida/IFAS
Silver Award: Edwin Remsberg, Maryland Department of Agriculture
Bronze Award: Matt Barton, University of Kentucky Agricultural Communications
Outstanding Professional Skill Award:
Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS
Class 11a — Print One to Full Color
Gold Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS
Silver Award: Malea Reicks Licht, PUSH Branding & Design, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences
Bronze Award: Nickola Dudley, Virginia Tech College, of Agriculture & Life Sciences
Class 11b — Print Advertisement
Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, The Samuel Roberts Noble Foundation
Silver Award: Glenda Freeman, Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System
Bronze Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS
Class 12 — Illustration: Single or Series
Gold Award: Laura Bernheim, University of Florida/IFAS
Silver Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS
Bronze Award: New Mexico State University Media Productions
Class 13 — Interactive Multimedia and Web Graphics
Gold Award: New Mexico State University Media Productions
Silver Award: New Mexico State University Media Productions
Bronze Award: Sandy Fiser, Megan Smith, LSU AgCenter
Class 14 — Posters
Gold Award: Bruce Dupree, Glenda Freeman, Alabama Cooperative Extension System
Silver Award: Walter Massey, Donna Bowen, Clemson University
Bronze Award: Stacey Jones, University of Florida/IFAS
Class 15 — Exhibits
Gold Award: Purdue Exhibit Design Center
Silver Award: Barb McBreen, Brian Meyer, Scott Helms, Iowa State University College of Agriculture & Life Sciences
Bronze Award: Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System
Class 16 — Cover
Gold Award: Diane Doering, Joan Fischer, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences
Class 17 — Logos
Gold Award: Bruce Dupree, Alabama Cooperative Extension System
Silver Award: Thea Glidden, Lori Greiner, Tim FisherPoff, Virginia Tech
Outstanding Professional Skill Award
J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation
Class 18 — Direct Mail
Bronze Award: Owen Roberts, Liz Snyder, Francesco Piccioni, University of Guelph
Class 19 — Newsletters
Gold Award: Thea Glidden, Zeke Barlow, Lori Greiner, Tim FisherPoff, Bobbi Hoffman, Virginia Tech College of Agriculture and Life Sciences
Bronze Award: Scott McNeill, Broderick Stearns, Darla Boydston, Robyn Peterson, Jackie Kelley, The Samuel Roberts Noble Foundation
Class 20 — Magazines and Periodicals
Gold Award: John H. Tibbetts, Susan Ferris Hill, South Carolina Sea Grant Consortium
Silver Award: Joan Fischer, Diane Doering, Robert Mitchell, Nicole Miller, Sevie Kenyon, Rebecca Bock, University of Wisconsin
Bronze Award: Olivia Maddox, Keith Robinson, Beth Forbes, Russ Merzdorf, Tom Campbell, Natalie van Hoose, Laura Hoelscher, Andrew Banta, Purdue University
Class 21 — One- to Full-color Popular Publications
Gold Award: Jennifer Alexander, Erik Simmons, Edward C. Jensen, David A. Zahler, Zak Eidsvoog, Oregon State University
Silver Award: New Mexico State University Media Productions
Bronze Award: Jane Lenahan, Carol Ouverson, Iowa State University Extension
Class 22 — Technical Publications
Gold Award: Steve Miller, Tana Stith, University of Wyoming Extension
Silver Award: Larry J. Bettiga, University of California-Oakland
Bronze Award: Jeff Brothers,Fort Valley State University
Class 23 — Special Report
Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation
Silver Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Darryl Palmer, Tyler Jones, University of Florida/IFAS
Bronze Award: Diane Doering, Joan Fischer, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences
Class 24 — Promotional Publications
Gold Award: Mary Wirth, Pennsylvania State University, College of Agricultural Sciences
Silver Award: Gene Hettel, International Rice Research Institute
Bronze Award: Michele Wood, University of Florida/IFAS
Class 25 — Editing
No awards given
Class 26 — Electronic Publications
Gold Award: New Mexico State University Media Productions
Silver Award: Steven Miller, University of Wyoming Extension
Bronze Award: The SARE Outreach Team
Class 27 — News and Features
Gold Award: Daniel Robison, Oregon State University
Bronze Award:Tobie Blanchard, LSU AgCenter
Class 28 — Programs and Spots
Silver Award: Craig Woods, Dave Deken, Oklahoma State University
Bronze Award: Sevie Kenyon, University of Wisconsin-Madison College of Agricultural & Life Sciences
Class 29 — News and Features
Gold Award: David Keto, University of Wyoming Extension
Silver Award: Jeff Franklin, University of Kentucky
Bronze Award: Lyndall Stout, Dave Deken, Austin Moore, Oklahoma State University
Class 30 — Programs
Gold Award: Lyndall Stout, Dave Deken, Austin Moore, Oklahoma State University
Class 31 — Spot Production
No awards given
Class 32 — Promotional Productions
Gold Award: Austin Moore, Dave Deken, Lyndall Stout, Todd Johnson, Mindy Andres, Samantha Smith, Oklahoma State University
Silver Award: Jessica Wheelock, Larissa Branin, Zak Long, Pam Kan-Rice, Cynthia Kintigh, University of California
Bronze Award: Scott Swanson, North Dakota State University
Class 33 — Informational or Non-credit Educational Video Production
Gold Award: Charles Denney, Doug Edlund, University of Tennessee Institute of Agriculture
Silver Award: Al Williamson, Robert Annis, University of Florida/IFAS
Bronze Award: Al Williamson, University of Florida/IFAS
Class 34 — Educational Packages
Gold Award: Steve Heindel, University of California-Davis
Outstanding Professional Skill Award:
Tracy Bryant, Ruth Borger, Michele Wood, Caleb Sheaffer, University of Florida/IFAS
Class 35a — Marketing Communications Campaign
with Budget under $1,000
No awards given
Class 35b — Marketing Communications Campaign
with Budget of $1,000 or More
Gold Award: Tracy Bryant, Ruth Borger, Michele Wood, Caleb Sheaffer, University of Florida/IFAS
Silver Award: Joy N. Landis, Mallory Fournier, Rebecca Finneran, Mary Wilson, Michigan State University
Bronze Award (tie): Gloria Holcombe, Pat Melgares, Brad Beckman, Kris Boone, Elaine Edwards, Mary Lou Peter, Kansas State University & Mindy Pratt, Paula Sheynerman, Katie Gervasi, Mariah Montenegro, Sean Corp, Beth Stuever, Michigan State University
Class 36 — Media Relations Campaign
No awards given
Class 37 — Single Marketing Item
Gold Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, The Samuel Roberts Noble Foundation
Silver Award: J. Adam Calaway, Broderick Stearns, Katie Brown, Scott McNeill, Jackie Kelley, Robyn Peterson, The Samuel Roberts Noble Foundation
Bronze Award: Emily Eubanks, Jennifer Sykes, University of Florida/IFAS
Outstanding Professional Skill Award:
New Mexico State University Media Productions
Class 38 — Interactive Media Program
Gold Award: New Mexico State University Media Productions
Bronze Award: New Mexico State University Media Productions
Class 39 — Best Innovative Use of Communication Technology
Gold Award: New Mexico State University Media Productions
Silver Award: Fred Piazza, Sandy Fiser, Megan Smith, Sam Razi, Callen Cranfield, LSU AgCenter
Bronze Award: Nicole Dodds, Laura Bernheim. University of Florida/IFAS
Class 40 — Website
Gold Award: Bryan Mayjor, Oregon State University
Silver Award: Sean Corp, Beth Stuever, Michelle Lavra, Dennis Bond, Michigan State University
Class 41 — Technology Education
No awards given
Outstanding Professional Skill Award:
New Mexico State University Media Productions
Class 42 — Writing for Targeted Audiences
No awards given
Class 43 — Targeted Publications
Silver Award: Carol Ouverson, Jane Lenahan, Iowa State University Extension
Class 44 — Electronic Media, Audio, for Targeted Publics
No entries
Class 45 — Electronic Media, Video, for Targeted Publics
Gold Award: New Mexico State University Media Production
Silver Award: Scott Swanson, North Dakota State University
Bronze Award: Bruce Sundeen, North Dakota State University
Class 46 — Marketing and Media Relations Programs for Targeted Publics
No entries
Development Fund Grant:
National Impact Statement Online Learning Modules, Oregon State University
Research Paper of the Year
Narrowing the Farm-to-Plate Knowledge Gap through Semiotics and the Study of Consumer Responses Regarding Livestock Images by Joy Rumble and Emily Buck